Poznaj dziesięć najważniejszych różnic między pięcioma najpopularniejszymi metodami dezynfekcji

Jeszcze rok temu o dezynfekcji biur, pojazdów, magazynów, lokali, urzędów czy szkół mówiło się niewiele, a utrzymanie odpowiednich standardów sanitarnych często sprawdzało się do ręcznych metod odkażania. Wystarczyło jednak parę miesięcy, aby sytuacja odwróciła się o 180 stopni w wyniku czego zagwarantowanie higieny i bezpieczeństwa w przestrzeniach zamkniętych stało się dla nas wszystkich priorytetem. Walka z koronawirusem wymusiła na pracodawcach, administratorach czy właścicielach budynków przeprowadzanie regularnej i dokładnej dezynfekcji całych pomieszczeń. Prawie natychmiast na rynku pojawiły się firmy gotowe świadczyć takie usługi, a w samych metodach odkażania można było przebierać. Trudno jednak powiedzieć, że sytuacja nie była – i wciąż nie jest – problematyczna.

Jak wybrać najlepszą metodę dezynfekcji?

Jeszcze na początku roku większość firm i instytucji nie była przygotowana na to, że będzie musiała uwzględnić regularną dezynfekcję zarówno w swoim budżecie, jak i w codziennym rytmie pracy. Rosnące koszty i czas, jaki potrzebny jest, aby dokładnie oczyścić biuro, pojazd czy większą przestrzeń, powodują wiele problemów finansowych i logistycznych. W dodatku to nie koniec potencjalnych trudności, z jakimi trzeba się zmierzyć. Nie każdy sposób dezynfekcji jest bezpieczny – niszczy wirusy i inne drobnoustroje, ale może równie negatywnie wpływać na pozostałe organizmy żywe (ludzi, rośliny, zwierzęta), jak również na sprzęty, meble, tkaniny, dokumenty, uszczelki czy metalowe elementy.

W ten sposób już samo przygotowanie biura do procesu dezynfekcji może być czasochłonne, a do tego dochodzi jeszcze czas przeprowadzenia zabiegu i czas, który trzeba odczekać po jego zakończeniu. Ponadto różne metody niosą za sobą różne wymagania, różne obostrzenia i różne efekty. Bez odpowiedniego zgłębienia tematu trudno określić, co w naszej sytuacji będzie najlepsze. Bo potrzeby także są różne. I chociaż dzisiaj wszyscy mądrzejsi jesteśmy o kilka miesięcy doświadczenia, to wciąż pojawiają się pytania – czy można taniej, szybciej i bezpieczniej?

Porównanie metod. Sprawdź podstawowe różnice

Walka z koronawirusem to skomplikowany temat i chociaż sama dezynfekcja nie jest nowością, to wymagania, jakie przed nią stawiamy już tak. Chcemy mieć pewność, że będzie dla nas opłacalna i spełni nasze oczekiwania w zakresie:

  • oczyszczenia pomieszczenia z wirusów, bakterii, drożdży czy grzybów,
  • szybkość dezynfekcji i możliwość jej regularnego przeprowadzania,
  • kosztów całego przedsięwzięcia oraz wydajności preparatów stosowanych w procesie oczyszczania,
  • bezpieczeństwa względem ludzi, zwierząt, roślin, a także elementów dezynfekowanej przestrzeni (od standardowych sprzętów i dokumentów, po np. dzieła sztuki czy aparaturę medyczną),
  • szybkiej dostępności pomieszczeń zaraz po zakończeniu procesu.

Tworząc System Howtec braliśmy to wszystko pod uwagę. Sprawdzaliśmy, porównywaliśmy metody, zestawialiśmy ze sobą wady i zalety dostępnych rozwiązań. Dzisiaj chcemy podzielić się z Wami zebraną wiedzą, abyście mogli świadomie znaleźć i wybrać metodę najlepszą dla siebie.