Odkażanie światłem UV

Czy światło może skutecznie eliminować organizmy żywe i w ten sposób pomagać w walce z wirusami? Owszem, ale pod warunkiem, że wykorzystywane jest odpowiednie promieniowanie. Metoda odkażania za pomocą lamp UV znana jest od lat i chętnie korzystają z niej szpitale, przychodnie, a także inne placówki medyczne, co niewątpliwie dowodzi jej skuteczności. Ma jednak swoje wady, przez co nie będzie uniwersalnym rozwiązaniem dla każdego.

Dezynfekcja UV — skuteczność a bezpieczeństwo

Światło UV nie jest wytwarzane wyłącznie za pomocą specjalistycznych lamp, ale występuje również naturalnie w przyrodzie. Emitowane jest przez słońce, jako jeden z elementów promieniowania. Ze względu na siłę oddziaływania oraz długość fal, dzieli się na trzy rodzaje: promieniowanie UV-A, UV-B i UV-C. Do ziemi wraz z promieniami słonecznymi dociera promieniowanie UV-A i UV-B, które szkodzą wyłącznie w nadmiarze. Przed trzecim — i najgroźniejszym — rodzajem chroni nas warstwa ozonowa.

Promieniowanie UV-C ma silne właściwości biobójcze — uszkadza łańcuchy DNA i RNA, prowadząc do ich rozpadu. Z tego względu jest wysoce niebezpieczne dla zdrowia i życia wszystkich organizmów żywych. Nie tylko ludzi, roślin czy zwierząt, ale także mikroorganizmów, w tym bakterii i wirusów. To wszystko sprawia, że promieniowanie UV-C jest jedną z najbardziej efektywnych metod dezynfekcji, a tym samym walki z koronawirusem w pomieszczeniach zamkniętych. Niestety, trudności pojawiają się z biznesowego punktu widzenia.

Dezynfekcja pomieszczeń przy pomocy lamp UV

 

Aby przeprowadzić dezynfekcje pomieszczenia z wykorzystaniem promieniowania UV, potrzebujemy specjalistycznych lamp biobójczych. Nie są to zwykłe świetlówki UV, a lampy, które wytwarzają konkretnie promienie UV-C. Na rynku znajdziemy ich kilka rodzajów, a ich moc oraz rodzaj promienników należy każdorazowo dobrać do indywidualnych potrzeb firmy czy placówki. Pamiętajmy, że ich światło nie jest przenikliwe, a więc jego skuteczność ogranicza się
wyłącznie do mikroorganizmów znajdujących się z zasięgu promieniowania. Ze względu na ten aspekt, każde pomieszczenie trzeba odpowiednio przygotować do procesu dezynfekcji. Światło musi oświetlać jak najwięcej powierzchni i sprzętów.

Zalety dezynfekcji promieniami UV:

· Wysoka skuteczność promieni w zakresie eliminacji mikroorganizmów, w tym wirusów — także tego odpowiedzialnego za COVID-19.

· Dezynfekcję za pomocą lamp można przeprowadzać we własnym zakresie, bez specjalnych kwalifikacji.

· Szeroki wybór lamp — lampy sufitowe, ścienne, ruchome, na statywie, a także przepływowe, bezpośrednie i łączące oba te rozwiązania. Lampy różnią się możliwościami oraz sposobami działania, dlatego należy je dobierać według indywidualnego zapotrzebowania.

· Lampy działają bezobsługowo. Oznacza to, że po zakończonej pracy i przygotowaniu pomieszczenia możemy rozpocząć proces dezynfekcji, który nie wymaga od nas dodatkowych aktywności.

 

Wady dezynfekcji promieniami UV:

· Promieniowanie jest niebezpieczne dla wszystkich organizmów żywych, dlatego na czas dezynfekcji w pomieszczeniu nie może przebywać żaden człowiek, roślina czy zwierzę.

· Skuteczna dezynfekcja może zająć nawet kilka godzin, przez co dostęp do pomieszczenia jest mocno ograniczony.

· Zazwyczaj pojedyncza lampa nie obejmuje swoim zasięgiem całego pomieszczenia. Musimy się przygotować na zakup co najmniej kilku lamp, co wiąże się z wysokim lub bardzo wysokim wydatkiem na start.

· Podczas oddziaływania promieni UV wytwarza się ozon, przez co po zakończonym procesie pomieszczenie musi zostać dokładnie wywietrzone.

· Promienie UV nie przenikają przez powierzchnie, dlatego np. lampa sufitowa nie zdezynfekuje pomieszczenia w 100%.

· Świetlówki emitujące promieniowanie UV-C zużywają się, przez co generują dodatkowe koszty.

 

Lampy UV a inne metody dezynfekcji

 

Oferta lamp UV stale się poszerza i obecnie na rynku możemy dostać kilka rodzajów lamp przepływowych, które działają w odmienny sposób niż zwykłe świetlówki UV-C. Zapewniają skuteczną dezynfekcję powietrza, eliminując
niektóre mankamenty tradycyjnych lamp biobójczych. Wciąż jednak jest to rozwiązanie drogie i wymagające poważnej inwestycji na start, na co nie każda firma może sobie pozwolić.

Na pewno łatwiej rozpocząć walkę z koronawirusem w miejscu pracy za pomocą innej metody dezynfekcji. Co ciekawe, także wykorzystywanej w ochronie zdrowia i równie skutecznej. Więcej o tym rozwiązaniu i jego plusach przeczytacie w naszym wpisie na temat zamgławiania ULV.