Czym jest zamgławianie ULV? Poznaj metodę wykorzystywaną w placówkach medycznych

Zamgławianie ULV wcale nie jest żadną nowością na rynku i wiele osób je kojarzy, ale przede wszystkim z dezynsekcją niż dezynfekcją. Jest to metoda oczyszczania pomieszczeń poprzez rozpylenie zimnej mgły, wcześniej wykorzystywana do oprysków w rolnictwie, a potem stopniowo wprowadzana także do domów, firm czy instytucji. To, w jakim celu zamgławianie zostanie wykorzystane zależy głównie od właściwości użytego preparatu. Do zamgławiacza (generatora ULV) zaaplikować należy płyn o właściwościach biobójczych, który zamieniony w aerozol zwalczy wirusy, bakterie, roztocza, grzyby czy nawet insekty znajdujące się w pomieszczeniu. W dobie zagrożenia epidemiologicznego łatwo docenić liczne zalety zamgławiania dlatego metoda zaczęła zyskiwać na popularności.

Zamgławianie ULV w walce z koronawirusem

Zamgławianie jest obecnie najszybszą i najbardziej efektywną metodą walki z koronawirusem w przestrzeniach zamkniętych. W połączeniu z odpowiednio dobranym preparatem praktycznie nie wymusza przygotowania wnętrza do dezynfekcji. Wystarczy zamknąć okna, wyłączyć klimatyzację i rozpylić preparat za pomocą generatora ULV – płyn przybierze postać suchej mgły, która w kilka minut wypełni przestrzeń, wnikając w każdy możliwy zakamarek i unosząc się w powietrzu. W ten sposób zyskujemy pewność, że wszystkie sprzęty, meble i powierzchnie zostały gruntownie zdezynfekowane. Takiego stopnia dokładności nie uzyskamy ani przy ręcznych metodach dezynfekcji, ani przy użyciu promieni UV czy nawet ozonowania.

Czas potrzebny do przeprowadzenia dezynfekcji w dużym stopniu uzależniony jest od wielkości pomieszczenia, ale należy przyznać, że jest to zdecydowanie jedna z najszybszych dostępnych metod. W przypadku niewielkich pomieszczeń proces zamgławiania może trwać nawet już od kilku do kilkunastu sekund, a większych – do godziny. Nasze doświadczenie pokazuje, że przy wykorzystaniu odpowiedniego sprzętu jesteśmy w stanie zdezynfekować pomieszczenie o kubaturze około 4 000 m3 w zaledwie 24 minuty. Biorąc pod uwagę, że po zakończeniu procesu wystarczy odczekać kwadrans, żeby znowu móc bezpiecznie korzystać z przestrzeni, jest to bardzo atrakcyjny wynik. W przypadku np. ozonowania cały zabieg może trwać kilka godzin, a czas potrzebny do ponownego użytkowania powierzchni również liczony jest w godzinach.

Jak połączyć ze sobą bezpieczeństwo i oszczędność?

Ogromną zaletą dezynfekcji z wykorzystaniem suchej mgły jest bezpieczeństwo. Dużo w tej kwestii zależy od zastosowanego preparatu, ale sama metoda zamgławiania — przeprowadzona w prawidłowy sposób — nie powoduje zniszczeń i nie zostawia śladów. W połączeniu z naszym płynem Sterilco Fogxy, podczas rozpylenia bezpieczne są wszystkie sprzęty elektroniczne, podłogi, ściany, meble, materiały, dokumenty a nawet dzieła sztuki. Jest to uniwersalne rozwiązanie, które sprawdzi się zarówno w biurach, urzędach czy szkołach, ale także w muzeach, kościołach, kinach, teatrach a nawet np. w komunikacji miejskiej do dezynfekcji pojazdów.

Ze względu na swoje wysokie bezpieczeństwo zabieg można regularnie powtarzać, bez szkody dla dezynfekowanych powierzchni. Jest to istotne w miejscach, gdzie występuje stała rotacja ludzi. Warto również zadbać o to, aby stosowany preparat nie tylko niszczył wirusy, ale także zapobiegał ich powstawaniu. Jedną z substancji czynnych wchodzących w skład naszego płynu jest chlorek benzalkoniowy, który po rozpyleniu zabezpiecza przestrzeń pod tym kątem na co najmniej 24 godziny. Jest to sposób na zwiększenie bezpieczeństwa, przy równoczesnym obniżeniu kosztów dezynfekcji i oszczędności czasu. Zabiegu nie trzeba powtarzać tak często, jak w przypadku metod, które skupiają się wyłącznie na usunięciu koronawirusa i innych drobnoustrojów.

Sam skrót ULV oznacza „Ultra-low volume”, co w tym przypadku odnosi się do bardzo niskiego zużycia preparatu podczas procesu zamgławiania. I faktycznie zazwyczaj wystarczy kilka kropli, żeby skutecznie oczyścić przestrzeń, co na pewno pozytywnie wpływa na ekonomiczny aspekt dezynfekcji.

Czy dezynfekcja ULV jest naprawdę bezpieczna dla roślin, ludzi i zwierząt?

Tak, jeśli stosowany preparat ma odpowiednie badania i certyfikaty. W praktyce oznacza to, że na czas dezynfekcji w pomieszczeniu mogą pozostać rośliny, które nie odczują żadnych skutków ubocznych. Ludzie i zwierzęta nie powinni być wystawiani na działanie mgły, ale po zakończonym procesie mogą swobodnie wrócić do zdezynfekowanej przestrzeni. Bezpieczeństwo preparatu ma szczególnie duże znaczenie w miejscach, gdzie przebywają dzieci i zwierzęta domowe, które dużo częściej narażone są na bezpośredni kontakt z oczyszczonymi powierzchniami. W trosce o ich zdrowie należy dopilnować, aby zastosowany środek był dokładnie przebadany.

Sterylizacja pomieszczeń w placówkach ochrony zdrowia

Biorąc pod uwagę wszystkie wyżej wymienione zalety zamgławiania ULV, nic dziwnego, że wykorzystywane jest w dezynfekcji pomieszczeń szpitalnych, gabinetów lekarskich, oddziałów, karetek czy gabinetów stomatologicznych. Pozwala na pełne, skuteczne i szybkie oczyszczenie przestrzeni, tak bardzo niezbędne w procesie przyjmowania kolejnych pacjentów. Wystarczy dobrać odpowiedni preparat, aby zapewnić bezpieczeństwo pacjentów i personelu medycznego.

Chcesz porównać zamgławianie UVL do innych sposobów walki z koronawirusem w pomieszczeniach zamkniętych? W naszym wpisie na temat największych różnic między najpopularniejszymi metodami dezynfekcji znajdziesz więcej informacji.